کمری ,توانید ,ببندید ,کابل ,خیلی ,قالپاق ,کنید برای ,استفاده کنید ,گذاری کنید ,کمری رنگی ,کابل لامپ

بست کمری در اندازه ها، رنگ ها و طول های مختلف فروخته می شود. قیمت کمی دارد، به راحتی پیدا می شود، دوام زیادی دارد و شاید باورتان نشود اما در زندگی روزمره هم کاربرد دارد. در این پست چند کاربرد غیرعادی اما کارآمد و چاره ساز بست کمری را یاد می گیرید.

کاربردهای عجیب و کارآمد بست کمری
کاربردهای عجیب و کارآمد بست کمری

خیلی از این کاربردها همین حالا به دردتان نمی خورند. اما اگر آنها با بلد باشید، وقتی به مشکل برخوردید می توانید با یک بست کمری ساده و ارزان مشکل تان را حل کنید.

قالپاق را ثابت کنید

محکم کردن قالپاق
محکم کردن قالپاق

بیشتر ماشین ها رینگ های آلیاژی دارند که به قالپاق های بزرگ نیاز ندارد اما هنوز هم ماشین هایی هستند که قالپاق فلزی یا پلاستیکی دارند. این قالپاق ها معمولاً با یک گیره فنری یا اتصال فشاری به رینگ وصل می شوند تا جدا کردن آنها ساده باشد. اما این نوع اتصال باعث می شود قالپاق در اثر فشارهای ناخواسته یا رانندگی با سرعت بالا هم بیرون بیفتد.

اگر شما هم این مشکل را دارید، می توانید قالپاق را با چند بست کمری به لبه رینگ ببندید. البته باید دقت کنید بست های کمری به هیچ چیزی داخل رینگ گیر نکند.

از چمدان در برابر سرقت محافظت کنید

بستن زیپ چمدان
بستن زیپ چمدان

اگر همیشه در حال سفر هستند و به همین خاطر نگران امنیت چمدان هایتان هستید، می توانید به زیپ چمدان یک بست کمری ببندید. با اینکار اگر در چمدان باز بشود، خیلی سریع متوجه می شوید و این هشدار را هم به سارق می دهید که اگر در چمدان را باز کند، شما از سرقت مطلع خواهید شد.

کابل ها را علامت گذاری کنید

اگر شما هم کلی کابل زیر میز کابل تان دارید و برای پیدا کردن کابل ماینتور یا پرینتر باید کلی وقت صرف کنید، از بست های کمری استفاده کنید.

چند بست کمری رنگی بردارید و کابل های هر دستگاه را با یک رنگ نشانه گذاری کنید. به این ترتیب می توانید بدون جدا کردن و وصل کردن دوباره کابل ها، کابل مورد نظرتان را پیدا کنید.

برای ابزارهایتان استاپر یا ترمز بسازید

اگر اهل کارهای کارگاهی باشید، حتماً در حین کار روی میزتان پر از مته، پیچ و پیچ گوشتی می شود. یکی از مشکلات کار با این ابزارها افتادن آنها روی زمین است. با بستن بست های کمری به سر این ابزار گرد می توانید نوعی ترمز برای آنها بسازید و از زمین افتادن آنها جلوگیری کنید.

عمق سوراخ های دریل شده را مشخص کنید

عمق سوراخ ها را مشخص کنید
عمق سوراخ ها را مشخص کنید

با بستن بست به دریل ها می توانید عمق سوراخ هایی که دریل می کنید را تنظیم کنید. مثلاً اگر می خواهید سوراخ تان یک سانتیمتر عمق داشته باشد، بست را به فاصله یک سانتیمتری از نوک مته ببندید.

یخ شکن بسازید

با بست کمری می توانید برای چرخ دوچرخه یخ شکن بسازید. بست ها را طوری دور چرخ ببندید که قفل یا قسمت برآمده آن رو به زمین باشد. همانطور که در تصویر می بینید باید بست ها را دور تمام سطح چرخ ببندید. اگر دوچرخه تان ترمز دیسکی نداشته باشید، این بست ها جلوی ترمز را می گیرند. در این صورت فقط باید به چرخ پشتی بست ببندید تا ترمز روی چرخ جلویی عمل کند و سرعت تان را کم کند.

از همین روش می توانید برای ساخت یخ شکن برای کفش های کوهنوردی هم استفاده کنید. برای این کاربرد آموزش ساخت یخ شکن کفش زمستانی را بخوانید.

لوستر و چراغ های تزیینی بسازید

بست های کمری رنگی گزینه فوق العاده ای برای ساخت وسایل تزیینی از جمله لوستر و چراغ رومیزی هستند. چند نمونه از این لوسترها و چراغ ها در گالری بالا می بینید 

پریزهای شل را سفت کنید

اگر سیم کشی خانه شما هم قدیمی است و بیشتر پریزهای برق شل شده اند، این مورد خیلی به کارتان می آید. اگر پریز برق شل و افتاده شده و کاور رویی را نگه نمی دارد، کافی است یک بست کمری را کوتاه کنید و آن را به پیچ پشت پریز ببندید. به این ترتیب می توانید پیچ را به بست محکم کنید و در نتیجه پریز ارتفاع کافی برای نگه داشتن کاور رویی را پیدا می کند.

برای گیاهان ضعیف پایه بسازید

پایه رشد گیاه بسازید
پایه رشد گیاه بسازید

گیاهان در حال رشد و کوتاه برای اینکه صاف بلند بشوند و نشکنند به یک پایه نیاز دارند. یک ساقه کنار گیاه در خاک فرو کنید و آن را به بست به گیاه ببندید. فقط دقت کنید بست را محکم نبندید تا گیاه خفه نشود. همین قدر که گیاه کمی فضا برای حرکت داشته باشد، کافی است.

در کمپینگ و کوهنوردی مسیریابی کنید

مسیریابی در کمپینگ با بست کمری
مسیریابی در کمپینگ با بست کمری

اگر اهل کمپینگ و کوهنوردی – البته به سبک ماجراجویانه – هستید، همیشه چند بست کمری رنگی با خودتان داشته باشید. با این بست ها می توانید مسیر حرکت تان را علامت گذاری کنید و بعد از یک گشت و گذار حسابی در جنگل یا کوه، به راحتی مسیر بازگشت به چادرتان را پیدا کنید. ترجیحاً از رنگ های روشن و شبرنگ مثل زرد و نارنجی استفاده کنید تا با کمترین دقت بتوانید بست ها را ببینید. خیالتان هم راحت باشد چون تا وقتی بست کمری را پاره نکنید، از درخت ها و ساقه ها جدا نمی شوند. البته نباید بست ها را خیلی محکم ببندید چون به گیاهان آسیب می زند.

ارتفاع لوسترها را تنظیم کنید

این مورد برای طرفداران ساختنی و DIY خیلی به کارتان می آید. اگر به ساخت لوستر و چراغ آویز علاقه دارید، بست کمری کارتان را خیلی ساده می کند. یکی از بهترین راه ها برای آویزان کردن لوستر، ایجاد یک حلقه در کابل لامپ با بست است. به این ترتیب می توانید لوستر را از سقف آویزان کنید و ارتفاعش را تنظی کنید.

برای اینکار ابتدا یک حلقه با کابل لامپ درست کنید. سپس یک بست را طوری به آن ببندید که حلقه شکل بگیرد اما خیلی سفت نشود تا بعداً بتوانید ارتفاع لوستر را تغییر بدهید. در نهایت هم لوستر را با کمک این کابل از سقف آویزان کنید.

شما چه استفاده از از بست کمری می کنید؟

باز کردن بست کمری
باز کردن بست کمری

اینها فقط چندتا از کاربردهای بست کمری هستند. اگر شما کاربرد دیگری برای این ابزار ارزان و کارآمد می شناسید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در پایان هم به شما یاد می دهیم چطور بست کمری را باز کنید تا بتوانید دوباره از آن استفاده کنید. برای اینکار کافی است یک سوزن، نوک چاقو یا ناخن را روی زبانه بست بگذارید و آن را کمی بخراشید تا بست آزاد بشود. سپس به راحتی دنباله بست را بیرون بکشید.

منبع


منبع اصلی مطلب : اینجا nojavanx.blog.ir
برچسب ها : کمری ,توانید ,ببندید ,کابل ,خیلی ,قالپاق ,کنید برای ,استفاده کنید ,گذاری کنید ,کمری رنگی ,کابل لامپ
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : کاربردهای بست کمری