کاتر ,برقی ,قطعات ,گیره ,کنترلر ,توانید ,کاتر برقی ,قطعات الکترونیکی ,سرجایش ثابت ,ثابت کنید ,مهره بالدار ,گلاس، کارتن، آکریلیک ,پلکسی گلاس، کار

حتماً شما هم کاترهای برقی که با سیم داغ متریال های مختلف را برش می دهند، دیده اید. در این  پروژه طرز ساخت این نوع کاتر برقی را یاد می گیرید. از این کاتر برقی می توانید برای بریدن فوم، پلکسی گلاس، کارتن، آکریلیک و حتی PVC استفاده کنید.

این نوع کاتر برقی تیغ ندارد و برش را با یک سیم داغ انجام می دهد. این نوع کاتر با وارد کردن جریان به یک سیم فلزی کار می کند. در این حالت سیم مقاومت الکتریکی پیدا می کند و در برابر حرکت الکترون ها مقاومت می کند. در نتیجه الکترون ها با اتم های خارج از سیم برخورد می کنند و درصدی از انرژی جنبشی به انرژی گرمایی تبدیل می شود. همین انرژی گرمایی باعث گرم شدن سیم و در نتیجه برش متریال مورد نظر در همان تماس اول می شود.

گام اول : قطعات الکترونیکی

قطعات الکترونیکی
قطعات الکترونیکی

ساخت کاتر برقی بسیار ساده است و با قطعات الکترونیکی بسیار ارزانی ساخته می شود. برای روشن کردن کنترلر و گرم کردن سیم به یک باتری لیتیوم پلیمری ۷٫۴ ولتی نیاز داریم. برای کنترل میزان جریان وارده به سیم نشرمی هم از یک تستر سرووی کوچک استفاده می کنیم. علاوه بر اینها به یک کنترلر سرعت الکتریکی ۱۰ آمپ یا همان ESC هم نیاز داریم. این قطعه برقی که از باتری به کنترلر می رسد را کاهش می دهد چون کنترلر فقط جریان ۵ ولتی را تحمل می کند.

سیم کاتر می توانید از جنس نشرم، کنتال یا فولاد ضدزنگ باشد. علاوه بر این قطعات اصلی به قطعات زیر هم نیاز دارید :

  • کانکتور JST ماده
  • تیوب شرینک
  • گیره تمساحی
  • ۴۰ سانتیمتر سیم ۱۶AWG
  • پیچ
  • فنر و مهره بالدار

گام دوم : بدنه کاتر را بسازید

برای ساخت بدنه به کمی الوار چوبی ۱۵ در ۱۵ میلیمتری و یک میله چوبی با ضخامت ۱۵ میلیمتر نیاز دارید. از میله چوبی دو تکه به طول ۱۵۰ میلیمتر ببرید. دو الوار به طول ۳۱۰ و ۳۲۰ میلیمتر هم می خواهید.

این قطعات را مطابق تصویر دوم و با استفاده از دو پیچ با طول و قطر مناسب مونتاژ کنید. یک سوراخ در قسمت انتهایی قطعه ۳۱۰ میلیمتری دریل کنید(این سوراخ باید کمی بزرگ تر از پیچی باشد که قصد دارید، استفاده کنید).

پیچ را داخل سوراخ قرار بدهید و با واشر و مهره سیم را سرجایش ثابت کنید. مهره بالدار را هم فقط به اندازه چند دندانه از سیم به پیچ ببندید.

با یک پیچ کوچک فنر را سرجایش ثابت کنید. سپس یک تکه سیم بردارید و آن را سرجایش ثابت کنید. حالا می توانید مهره بالدار را تا انتها بپیچانید و با آن میزان کشیدگی سیم را تنظیم کنید. حواستان باشد سیم نباید خیلی محکم یا خیلی شل باشد.

گام سوم : قطعات الکترونیکی را بهم وصل کنید

سیم های۱۶AWG را به گیره های تمساحی لحیم کنید و آنها را با تیوب شرینک بپوشانید. استفاده از تیوب شرینک ضرورتی ندارد اما ظاهر کاتر برقی را مرتب تر می کند. گیره ها را طبق تصویر دوم به سیم وصل کنید. برای کاهش و افزایش مقاومت الکتریکی سیم باید گیره ها را به نزدیک یا دور کنید. هرچه گیره ها از هم دورتر باشند، به برق بیشتری برای گرم کردن سیم نیاز خواهید داشت اما ضخامت بیشتری را خواهید برید. هرچه گیره ها بهم نزدیک تر باشند، انرژی کمتری برای گرم کردن سیم نیاز است اما کاتر ضخامت کمتری می برد.

کنترلر سرعت الکتریکی ۱۰A را به کنترلر وصل کنید و آنها را با چسب برق بهم بچسبانید. کانکتور JST را به سیم های مثبت و منفی گیره های تمساحی وصل کنید. باتری را هم به فریم وصل کنید و آن را به سیم برق وصل کنید.

برای افزایش یا کاهش جریان باتری باید از دکمه روی کنترلر استفاده کنید.

کاتر برقی آماده است

کاتر برقی آماده است و می توانید آن را روی مواد مختلف تست کنید. بهتر است ابتدا کاتر را روی فوم تست کنید. ما تست را از یک فوم ۶ میلیمتری شروع کردیم که به راحتی انجام شد. وقتی فوم و سایر مواد نرم را با کاتر برقی می برید، می توانید دما را افزایش بدهید تا سرعت برش بیشتر بشود. برای بریدن فوم های کلفت تر (مثلاً فوم ۵ سانتیمتری) باید دما را کمتر کنید و با سرعت کمتری حرکت کنید چون در واقع فوم بیشتری را می برید. بعد از فوم می توانید کاتر را روی متریال های دیگر مثل پلکسی گلاس، کارتن، آکریلیک و PVC تست کنید. کاتر برقی این مواد را دیرتر می برد اما کیفیت برش درست مثل برش فوم است.

این نوع کاتر بخاطر پرتابل بودن کارایی زیادی دارد. اگر اهل کاردستی هستید، حتماً یک نمونه از این کاتر را برای خودتان بسازید چون در بسیاری از پروژه ها به دردتان می خورد.

منبع

منبع اصلی مطلب : اینجا nojavanx.blog.ir
برچسب ها : کاتر ,برقی ,قطعات ,گیره ,کنترلر ,توانید ,کاتر برقی ,قطعات الکترونیکی ,سرجایش ثابت ,ثابت کنید ,مهره بالدار ,گلاس، کارتن، آکریلیک ,پلکسی گلاس، کار
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : کاتر برقی